söndag 23 augusti 2026

Sunrise on the Reaping


Titel: Sunrise on the Reaping
Serie: Hungerspelen #5
Författare: Suzanne Collins
Översättare: Lena Jonsson & Maggie Andersson
Bokförlag: Bonnier Carlsen
Format: Danskt band
Utgiven: 2025-03
Antal sidor: 428
Finns bl.a att köpa hos: Adlibris | Akademibokhandeln


Förstår inte varför jag väntat så länge på att läsa denna bok, men nu är äntligen Sunrise on the Reaping av Suzanne Collins utläst.


Bokens första mening: "Grattis på födelsedagen, Haymitch!"


Så här står det om boken: "När solen går upp på slåtterdagen för 50-årsjubileet av Hungerspelen sprider sig oron och skräcken i distrikten. För att fira jubileet kommer fyra ungdomar istället för två i varje distrikt skickas till arenan för att strida på liv och död.

I distrikt 12 gör sig Haymitch Abernathy redo för att gå till torget och ceremonin. Han försöker att inte tänka så mycket på risken att hans namn ska ropas upp. När det här är över ska han njuta av en ledig dag tillsammans med vänner och den han älskar. Men så ropas just hans namn upp och alla drömmar brister. Haymitch förstår också snart att oddsen inte alls kommer att vara på hans sida i spelet ... Vad finns det kvar att kämpa för om du redan har mist allt du älskar och bryr dig om?

Sunrise on the Reaping utspelar sig 24 år före Katniss' och Peetas omgång av spelen. Nu får vi äntligen veta vad deras handledare Haymitch gjorde för att överleva."


Hur var boken: Jag älskar verkligen böckerna i Hungergames-serien, och denna var inget undantag. Gillar världen och karaktärerna. Berättelsen är ofantligt hemsk och sorglig på många sätt. Gillar  Haymitch’s som karaktär. Han visar känslor men kan också vara riktigt tuff och bestämd. Intressant att få lära känna honom i en yngre ålder än  tidigare.


Betyg: 4 / 5

.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar